Son Yazılar
Ana Sayfa / MEDENİYETLER / ANTİK YUNAN

ANTİK YUNAN

  • İlk Antik Yunan medeniyetlerinin yaklaşık 4000 yıl önce (M.Ö. 1600), Girit’in güçlü Myken Adaları (bir Yunan Adası) oluştuğuna inanılıyor. Eski Yunan İmparatorluğu Yunanistan’dan Avrupa’ya yayılmış ve M.Ö. 800’de Yunanlılar topraklarını kendi yasaları, gelenekleri ve hükümdarı olan şehir devletlerine bölmeye başlamışlardır.
  • Yunanlılar yiyecek konusunda bazı ilginç batıl inançlara sahiplerdi – bazıları fasulye yemiyorlardı, ölülerin ruhlarını içerdiklerini düşünüyorlardı.
  • Antik Yunanlılar, dünyalarını öğrenmelerine yardımcı olmak için çok sayıda hikayeye sahipti. Tanrılar bu masallarda ağırlıklı olarak yer aldı ve mitolojik canavarları da – Cerberus, yeraltı dünyasına kapıları korudu üç başlı bir köpek gibi yaptı; Medusa, görünüşü insanları taşa dönüştürebilen, çelimsiz bir büyücü; Ve alnının ortasında bir gözü olan Cyclops’lar. Bu anlatılara Yunan mitolojisi denir.
  • Yunan Olimpiyatlarında gerçekleşen etkinlikler arasında güreş, boks, uzun atlama, cirit atma, diskus ve araba yarışları yer alıyordu. Ancak, güreş olayına katılanlar, neredeyse hiç kural olmadığı için zorlanıyordu – ve çıplak rekabet etmek zorunda kalıyorlardı.

 

 

  • Çoğu Antik Yunanlı, büyük bir pamuk parçasından yapılmış uzun bir tişört olan bir chiton giyerdi.
  • Yunan tanrı ve tanrıçalarının heykelleri, en meşhurları Parthenon olan tapınakların içine yerleştirilmiştir. Atina’daki bu tapınak, kentin koruyucusu olan tanrıça Athena için yapılmıştır.
  • Meşhur bir efsane, M.Ö. 1180’de, kurnaz Yunanlıların devasa bir ahşap atın içine saklanarak Troy şehrini nasıl fethedildiğini anlatıyor. Hediye olarak gönderilen Truva atının içinden çıkan askerler.

 

 

  • Eski Yunanlıların tiyatro icat ettiğini biliyor muydunuz? Oyun izlemeyi çok severlerdi ve çoğu şehrin 15.000 insanı elinde tutacak kadar büyük bir tiyatro vardı. Sadece erkeklerin aktör olmasına izin verildi ve maskeleri takarlardı; bu da izleyicilere karakterlerinin mutlu veya üzücü olup olmadığını gösterdi. Bazı maskelerin iki yüzü vardı, bu yüzden aktör her sahnenin ruh halini değiştirmek için onları çevirebilirdi.
  • Eski Yunanlılar tanrılarına şerefine birçok festival düzenlediler. Örneğin Tanrı Zeus’u kutlamak için, ilk Yunan Olimpiyatları M.Ö. 776’da Olimpiya kentinde tutuldu ve şimdiki Olimpiyat Oyunlarına ilham kaynağı olduğu düşünülüyor.Her yarışmanın galiplerine yaprak çelengi verildi ve eve döndüklerinde tiyatroda en iyi yemek yerleri ve ücretsiz yemek ikram edilirdi.
  • Şehir devletleri sık sık savaş halindeydi, ancak Olimpiyatların hemen öncesinde, herkesin Olimpiya’ya güvenli bir şekilde gidebileceği bir ateşkes çağrısı yapılacaktı.

 

Ayrıca Bakınız

ANTİK MISIR

Milattan önce 3.050 yıllarındaki kuruluşundan önce Aşağı Mısır ve Yukarı Mısır olmak üzere ikiye ayrılmış …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir